TATRA   |   XCMG   |   Rychlá poptávka   |   O společnosti   |   Kontakt    instagram

AUTO TRANS spol. s r. o. Jičín
TATRA ● XCMG prodej, servis, náhradní díly

Čelní nakladače

K čemu nám slouží čelní nakladač?

Čelní nakladače jsou stavební stroje, často se využívají ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví kde slouží k nakládání a manipulaci s materiálem. Nakládat můžeme různé druhy materiálů, od zeminy, štěrku, písků, kamene, přes recyklované materiály, štěpku, krmiva, obilí až po sníh a podobně.

Nakládání může probíhat například na nákladní vozidlo, pásový dopravník, vlak nebo do násypek.

Typy nakladačů

Nakladače se dělí do několika skupin, nejčastěji se setkáme s čelními kolovými nakladači a smykem řízenými kolovými nakladači.

Tyto nakladače mají klasická kola, což jim umožňuje rychlejší přesun a lepší mobilitu než pásovým nakladačům.

Existují i obrněné kolové nakladače. Slouží při válečných konfliktech nebo policii. Při stavění na nepřátelském území, nebo naopak při bourání zátaras.

Samozřejmě existují i různé kombinace jako rypadlo-nakladače, čelní nakladače spojené s traktorem, které se převážně používají v zemědělství a podobně.

Kloubový nakladač Obrněný čelní nakladač Rypadlo-nakladač Terex

Ovládání kolového nakladače

Ovládání nakladače bývá řešeno hydraulicky ovládaným kloubem, jenž se nachází přibližně uprostřed nakladače. Proto se také někdy nazývají kloubové nakladače. Strojník, pak z pravidla sedí v pomyslné zadní části, za kloubem. Výjimečně najdeme nakladače, které mají pevný rám a ovládají se natáčením všech kol, někdy označované jako teleskopické manipulátory. Nevýhodou těchto manipulátorů (oproti kloubovým nakladačům) je, jejich malá rypná síla, menší objem lopaty a celkově menší robustnost.

Smykem řízené kolové nakladače - Skid-steer loader

Smykem řízené čelní nakladače jsou nejmenším typem čelních nakladačů. Je to taková samostatná kapitola malých obratných nakladačů. Tyto nakladače jsou řízeny prokluzováním kol. Díky možnosti nezávislému ovládání kol na levé nebo pravé straně.

Výrobci čelních nakladačů

Výrobců čelních nakladačů je velká spousta od malých regionálních výrobců až po nadnárodní společnosti, nejznámější výrobci čelních kolových nakladačů jsou: XCMG, Caterpillar, Liebherr, Volvo, John Deere, Atlas, Terex, Kawasaki Komatsu, Orenstein & Koppel, Case, Hitachi, JCB, New Holland a další

Pracovní zařízení čelního nakladače

Dle využití nakladače bude použita také příslušná lopata, případně jiné pracovní zařízení. Lopata, která se hodí pro štěrk a hlínu, se nehodí například pro obilí, kde se používá lopata pro lehké materiály. Mimo klasických lopat je možné použít i lopatu kombinovanou s hydraulicky ovládaným výsypem, který usnadní nakládání do vysokých násypek eventuálně velkoobjemových návěsů.

Nasadit místo lopaty můžeme i lopatu s přidržovačem, drapák na klest, drapák na kulatinu, paletové vidle, roštové vidle nebo třeba nástavec pro čištění komunikací, míchací lopatu, která nám umíchá beton atd.

Čelní nakladač - zařízení Čelní nakladač - zařízení Čelní nakladač - zařízení Čelní nakladač - příslušenství - pluh

Příslušenství smykem řízených nakladačů

I pro oblíbené smykem řízené nakladače existuje celá řada příslušenství, mimo standardní lopaty je možné se setkat i s následujícím příslušenstvím: hydraulické rypadlo, paletové vidle, úhlový smeták, vrtací šnek, žací zařízení, sněhová fréza, rýč na stromy…

Nakladače upravené na míru

Dodáváme nakladače upravené na přání klientů se zaměřením na kamenolomy, pískovny, těžbu, demolice, recyklace, skládky, betonárky. AGRO nakladače pro zemědělství nahrazující zmíněné teleskopické manipulátory, nakladače pro bioplynové stanice, nakladače pro kompostárny...

Externí odkazy